Hakkında

İsmail KAHRAMAN

Araştırmacı Gazeteci – Belgesel Yönetmeni

1960 yılında Giresun’un Espiye ilçesi, Soğukpınar beldesi, Dikmen köyünde doğdu. 1978 yılında Gebze’de gazeteciliğe başladı. TRT, Anadolu Ajansı, Türk Haberler Ajansı, Tercüman, Hürriyet Haber Ajansı, Türkiye, Kocaeli gazetelerinin temsilcilik ve muhabirliğini yaptı. Gebze Gazetesi ve Gebze FM’i kurdu. Anadolu ve Körfez dergilerini yayımladı. Cebel-i Tarık’tan Çin Seddi’ne Zaferlerimiz ve Şehitliklerimiz, Balkanlar, Ortadoğu, Afrika, Orta Asya, Avrupa, Kafkaslar ve Uzakdoğu ile ilgili çok sayıda araştırma yazıları ve kitaplar yazdı, belgeseller çekti. “Devr-i Alem” ve “Belgesel Yayıncılık” adı ile başta TGRT Belgesel TV olmak üzere birçok TV kanalında halen “DEVR-İ ALEM” adlı tarihi belgesel TV programını hazırlayıp sunmakta.

Bazı ulusal ve bölgesel gazete ve dergilerde aktif gazetecilik yaparak tarihi konularda araştırma yazıları yayınlamakta. Avrasya Gazete Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği tarafından “Tarihimi Öğreniyor, Tabiatı Seviyorum” sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilen ve TRT tarafında yayınlanacak  olan “Gordion’un Düğümü: Sakarya Meydan Muharebesi” belgeselinin proje koordinatörlüğünü gerçekleştirdi. TRT İç Yapımlar Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan Birinci Cihan Harbi’nin Kafkas Cephesi’nin 100. yılı ile ilgili 6 bölümlük “Kafkas Cephesi”belgeseline danışmanlık yapmakta.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili olan İsmail Kahraman, federasyon tarafından düzenlenen Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin yürütme kurulu üyeliğini de yapmakta. Kahraman, Arapça ve Osmanlıca biliyor, evli ve 3 çocuk babası ve sürekli basın kartı sahibidir.