Korona vebası salgınında yeni dönem

Korona vebası salgınında yeni dönem

İnsanlığa karşı üçüncü dünya savaşı açan görünmez düşman korona salgını vebasına karşı tüm dünya ülkeleri bir yıldır savaşmaya devam ediyor.

Çin’in Wuhan kentinde, bir yıl önce başladığında felaket ve belanının ne kadar büyük olduğunu anlamamıştık. Mart ayından beri çok önemli ve acı olaylar yaşıyoruz. Yaz aylarında azalan vaka, yeniden artışa geçti, her geçen gün yayılıyor. 

Korona vebası tüm hayatınızı değiştirdi, akraba ve komşuluk askıya alındı. En sevdiklerimizin cenazelerine bile gidemez olduk.  Her geçen gün acı bir haber alıyor, üzülüp kahroluyoruz.
Okullar ve iş yerleri kapalı, evlere kapandık. Kimsenin kimseye faydası yok, dünya insanlığı mahşeri yaşıyor, her ülke kendi derdinde. 
Dünyaya nizam veren sözde süper güç ülkeler, görünmez düşman karşısında aciz, hiçbir şey yapamıyor.
Bilim ve bilginler, görünmez korona virüsü ile ilgili aylardan beri bir aşı üretemedi. Modern tıp tüm gelişmişliğine rağmen aciz, eli kolu bağlı. 

Ağızlarımızda maskeler, sanki bir korku filmi izliyormuşuz gibi cadde ve sokaklarda görüp yaşadıklarımız, medyada gördüklerimizden ders ve ibret almıyoruz. Bize sanki her şey normal gibi geliyor. Hiç bir şey normal değil. Tehlike büyük, salgın tehlikeli…

Vebanın başladığı Çin ile ilgili hiç bir açıklayıcı ve tatmin edici bilgi yok. Aradan geçen bir yıla rağmen bu vebanın nasıl başladığı, niçin dünyaya yayıldığı ile ilgili bilgi verilmemesi hem üzücü hem de düşündürücü. Dünya kamuoyu Çin’den tatmin edici açıklama bekliyor.

Türkiye’de Yeni Dönem 

17 Kasım 2020 tarihi, korona vebasında Türkiye’de yeni bir dönemin başladığı gün olarak tarihe geçmiş oldu.
Yaz aylarında önlemler gevşemişti. Veba salgınını ciddiye almadan, rahat hareket ediyorduk. Bir kez daha korona vebası gerçeği ile yüzleştik. Deyim yerinde ise aklımız başımıza geldi. Bu kış kolay geçmeyecek, Allah cc yardımcımız olsun. İşin şakaya gelir tarafı yok.

İnsanlığa ve tüm dünya ülkelerine savaş açan görünmez korona vebasına karşı seferberlik ilan edip, bu düşmanı yok etmeliyiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı 

Koronavirüs nedeniyle hükümet birçok tedbir aldı. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, kamera karşısına geçti ve yeni tedbirleri açıkladı. Koronavirüs yeni tedbirlerinde bir çok önlem açıklandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs tedbirleri ile ilgili yaptığı açıklamayı Gebze Gazetesi  www.gebzegazetesi.com olarak canlı yayınladık. Cumhurbaşkanlığı resmî internet sayfasından yapılan canlı yayın linkini sizlerle paylaşıyoruz.

***

KABİNE TOPLANTISI AÇIKLANAN KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ 
Sayın Cumhurbaşkanının, kabine toplantısı sonrası açıklamış olduğu yeni koronavirüs tedbirlerini sizlerle paylaşıyor, açıklanan önlemlere tüm okurlarımızın uymasını istiyoruz.
 

Yeni Korona Vebası Önlemleri

✅Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.
✅ Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.
✅ 65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek.(10:00-16:00)
✅Alışveriş merkezi, market, restoran, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.
✅ Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacak.
✅ Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.
✅ Restoranlarda sadece paket servisi yapacak
✅ Kıraathanelere bir süre ara verilecek.
✅ Kamu ve özel sektördeki esnek mesai düzenine ve mesai saatlerinin yoğunluk oluşturmayacak şekilde belirlenmesine hassasiyet gösterilecek.

Evet gerçekten çok önemli günler yaşıyoruz…
Devletimiz tarafından alınan önlemlere destek verip uygulayalım. 
Temizlik Maske ve Mesafeye önem verip,  korona savaşına bizde katılıp mücadele etmeliyiz.
Görünmez düşman korona vebasına karşı yapılan üçüncü dünya savaşına canlı şahitlik yapıyoruz. 
Allah cc yardımcımız olsun.
Korona vebası salgınından bir an önce tüm insanlığı kurtarsın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s