KKTC’de Gazetecilik Anılarım ve Gebze ile Değirmenlik’in Kardeş Şehir Olması

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarihinde 15 Kasım 2020 günü çok önemli, KKTC tarihinde yep yeni bir sayfa açıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın KKTC Cumhurbaşkanı ile 46 yıldır kapalı bölge olan Maraş’a gidip basın toplantısı düzenlemeleri  her bakımdan çok önemli ve anlamlı.
Bizler gibi KKTC’nin geçmişini bilen, yaşları 60’a gelmişler, Kıbrıs Zaferi heyecanlı ile büyüyenler asırlardan beri Kıbrıs üzerinde oynanan oyunları ve Kıbrıs’ın Türk İslam Tarihi açısından önemini çok iyi bilir. Keşke bugünkü gençliğimiz Kıbrıs gerçeğini bilebilseler.

Kıbrıs ile ilgili gençlik anılarımı daha önceki yazılarımda paylaştım. 

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ziyaret ettiği KKTC’nin Kapalı Maraş bölgesine, ilk kez 1995  yılında gitmiştim. Türk Metal Sendikası Gebze Şube Başkanı Mahmut Taşdemir’in, sendikanın Girne’deki Mustafa Özbek Oteli’nde üye işçiler için düzenlediği eğitim seminerine gazeteci olarak davet edilerek katılıp, ilk kez Kıbrıs’a gitmiştim.
KKTC ile ilgili o tarihte çok geniş araştırma yapmış, otelde kalan emekli subayların gezi  turuna katılarak askeri bölgede kalan Girne’deki Makarios’un evini gezip, Kapalı Maraş’a geçerek askeri tesislerde öğle yemeği yemiştim. Hayalet şehir Maraş’ta gördüklerim, beni derinden etkilemişti.

KKTC’ye giderken, dönemin Gebze Belediye Başkanı Ahmet Penbegüllü’yü ziyaret edip, Gebze ile Lefkoşa Değirmenlik Beldesi’nin kardeş şehir olmasını önerdim. Bu önerim üzerine Ahmet Penbegüllü’nün imzaladığı yazıyı KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a verip, Gebze ile Değirmenlik’in kardeş şehir olmasına vesile olmuştum.

Daha sonra bir çok kez KKTC’ye gidip konuşmacı olarak panellere katıldım. Belgesel çekimleri yaparak merhum Erbakan ve Denktaş ile KKTC üzerine söyleşi yaptım. Güney Kıbrıs’a geçip Kıbrıs’ın Manevi Fatih’i peygamberimizin Halis’inin türbesinin bulunduğu Larnaka’da belgesel çekimi yapan az sayıdaki Türk gazeteciler arasında yer aldım.

Kıbrıs  ile çok yakından ilgilenen ve KKTC konusunda birçok araştırma yazısı yazan ve belgesel çeken bir gazeteci ve belgeselci olarak Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın KKTC Cumhurbaşkanı ile Kapalı Maraş’a gidip basın toplantısı düzenlemeleri, KKTC tarihi açısından çok önemli. Bu önemli olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.  

***

KKTC Tarihinde Önemli Bir Gün

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC programı kapsamında 15 Kasım 2020 tarihinde, 46 yıl sonra açılan Kapalı Maraş’ı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Maraş’ta yaptıkları ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık kendi göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız. Süratle burada yapılan çalışmalarla yeni bir süreç başlamıştır. Buranın gerçek sahipleri bellidir ve onlara kavuşacakları günü beklemektedir.” ifadelerini kullanırken, Tatar ise “Bize yakışan doğru bir adımdı. Buradaki mal ve mülk sahipleri gelebilirler. Kendilerine iade edebiliriz. Bu şekilde burası açılacaktır. Bizim yolumuz barış, güvenlik yoludur.” dedi. 
Her iki Cumhurbaşkanının KKTC’de kapalı bölge olan Maraş’ta yaptığı bu açıklamalar ve Maraş ziyareti, KKTC tarihi açısından çok önemli. KKTC’de bu ziyaret yapılırken, Güney Kıbrıs’ta kiliselerde matem çanları çalıyor, Rumlar protesto yapıyorlardı.

TATAR: MÜLK SAHİPLERİNİN MALLARINI İADE EDEBİLİRİZ

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kapalı Maraş’ta mülk sahibi olanlara seslenerek, “Bir kez daha buradan güney komşularımıza sesleniyorum, buradaki mal ve mülk sahipleri gelebilirler, taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden mallarını kendilerine iade edebiliriz.” ifadelerini kullandı. 
Tatar, Kapalı Maraş’ın açılmasının insan haklarının bir gereği olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: 
“Maraş’ın açılması ve mal sahiplerinin de buraya Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden gelebilmeleri, mallarına mülklerine kavuşabilmeleri artık insan haklarının bir gereğidir diye düşündük. Bu önerimizi elbette kendi içimizde tartıştıktan sonra Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Türk hükümetinin de desteğini aldıktan sonra bu adımı attık.” 
Atılan adımın bölgenin kalkınması, gelişmesi ve insanlığa kazandırılması için atıldığını vurgulayan Tatar, “Gerçekten çok mutluyuz çünkü burası 46 yıldır bir hayalet şehir. Mağusa’nın hemen dibinde. Gelişen ve büyüyen Mağusa’ya yakışan biçimde geliştirmek, kalkındırmak ve insanlığa kazandırmak bize yakışandı, doğru adımdı. Bir kez daha buradan güney komşularımıza sesleniyorum, buradaki mal ve mülk sahipleri gelebilirler, taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden mallarını kendilerine iade edebiliriz.” diye konuştu.

‘BURALAR SAHİPLERİNİ BULUR VE BU İŞ ÇÖZÜME KAVUŞUR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’de 46 yıldır kapalı tutulan, alınan kararla kademeli olarak açılmaya başlanan Maraş bölgesini ziyaret etti.  Buradaki incelemelerinin ardından açıklamada bulunan Erdoğan, 37. kuruluş yıl dönümünde KKTC’de bulunmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.  Maraş bölgesinin kapalı tutulmasının düşündürücü olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu: 
“Kapalı Maraş bölgesini gördükten sonra, niçin acaba Güney ve Kuzey olarak bu Kapalı Maraş bölgesi, bütün bu güzelliğiyle buraların halkından uzak tutulmuş, kapalı tutulmuş, bu da düşündürücüdür. Şimdi Taşınmaz Mal Komisyonununda devreye girmesiyle Güney’de kimler varsa Taşınmaz Mal Komisyonuna müracaat etmek suretiyle buradaki malları neredeyse, nasılsa, bunların hepsinin bedeli ödenmek suretiyle, bir defa buralar sahiplerini bulur ve sahiplerini bulduktan sonra da bu iş çözüme kavuşur. Sene 74, sene 2020, yıllar yılı, düşünün burası böyle kalmış. Artık diyoruz ki biz adım atalım, mesafe alalım. Çünkü uluslararası bakış, hiçbir zaman Kuzey Kıbrıs’ı adil paylaşımda muhatap almamıştır.”

‘KKTC ADETA MAHKUM EDİLDİ’

Güney bölgesinin, Bürgenstock’taki görüşmelerde alınan kararlara uymamasına, referanduma “evet” dememesine rağmen Avrupa Birliği’ne üye yapıldığını, Kuzey’in ise adeta mahkum edildiğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti: 
“O çalışmaların, görüşmelerin bizzat içinde olan bir insan olarak, o görüşmelerdeki, müzakerelerdeki bir insan olarak, Kuzey Kıbrıs’a yapılan bu adaletsizliği hiçbir zaman hazmetmek mümkün değil. Artık kendi göbeğimizi kendimiz kesmek durumundayız. Onun için de bugünkü kapalı Maraş bölgesine attığımız bu adım, 15 gün önce kapalı Maraş bölgesiyle ilgili buraya atılan adım ve süratle buradaki yapılan çalışmalarla yeni bir süreç başlamıştır. Buranın gerçek sahipleri aslında bellidir ve şimdi de burası gerçek sahiplerine kavuşacağı günü beklemektedir. Ben sizlerin bu ilgisini de bu anlayışla değerlendiriyorum.” 
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a bu konudaki gayreti ve cesareti sebebiyle teşekkür eden Erdoğan, “Kendisini bu vesileyle tebrik ediyorum ve atılacak adımlarda da her zaman yanında olduğumuzu, Türkiye olarak Anavatan olarak onlarla beraber hareket edeceğimizi de söylemek istiyorum.” diye konuştu.(Kaynak: Basın, medya ve haber ajansları )

***

Evet KKTC tarihinde birçok olaya canlı şahitlik yaptık. 15 Kasım 2020 önemli bir gün olarak tarihe geçti. Bu tarihi güne bizde gazeteci ve belgeselci olarak canlı şahitlik yaptık ve makale yazdık. Bakalım önümüzdeki günlerde neler görüp neler yaşayacağız.
Özellikle bizim yaştakiler KKTC  ile ilgili anılarını yazmalı, hatıralarını sosyal medyada paylaşarak, tarihe not düşüp zamana noterlik yapmalı.
İnsan anıları ile yaşar ve mutlu olur…
Hatıralar, tarihin canlı şahitleridir…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s