Havadan Kocaeli Sahilleri ve Körfez’e Balık Bırakma Töreni

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz haftalarda Körfez’e balık bırakıldı. Çok güzel ve önemli bir etkinlikti. Balıkların yaşaması için öncelikle sahilleri ve denizi temiz tutup, kirlenmesini önlemek gerekiyor. 
Biz her şeyi devlet ve belediyelerden bekliyoruz. Kocaeli’nin sahillerini ve çevresini korumamız gerekiyor. Bu konuda daha önce yazdığım bir yazıyı sizlerle paylaşıp ardından Büyükşehir Belediyesi’nin balık bırakma töreni ile ilgili haberi paylaşmak istiyorum.
***
Havadan Kocaeli Sahilleri 
Dilovası ve Gebze sahillerinde orman ve yeşillik yok edilip, deniz dolduruluyor.
Vali ve Büyükşehir Başkanı’ndan kamuoyu açıklama bekliyor.
Dilovası Osmangazi Köprüsü’nden Gebze Eskihisar yönüne doğru yeşil alan yok edilip deniz dolduruluyor. Sahilde yapılan çalışmada tarihi demir yolu da tahrip ediliyor. Muallim Köy ve TÜBİTAK sahillerindeki muhteşem doğal güzellik ve yeşil örtü neden ve niçin yok ediliyor. Yetkililer neden susuyor?
Devletin 11 milyon fidan dikme kampanyası başlattığı bugünlerde yeşil örtünün yok edilmesi ve denizin doldurulmasına Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı’nın dur dememesi ve en önemlisi açıklama yapmaması vatandaşlar tarafından tepki ile karşılanıyor. Kamuoyu, Vali ve Belediye Başkanından açıklama bekliyor.
Dilovası Osmangazi köprüsü ile denizin doldurulduğu sahillerde Devri Alem Belgesel TV Programı http://www.devrialem.tv ve http://www.gebzegazetesi.com olarak araştırma yapıp belgesel çekimi yaptık. Bölgeden yaptığımız canlı yayın büyük ilgi gördü. Canlı yayını Gebze Gazetesi’nin sosyal medya hesabından izleyebilirsiniz. 
***
Havadan Dilovası ve Gebze Sahilleri 
Geçtiğimiz hafta uçakla Giresun’a giderken uçağın penceresinden Darıca, Dilovası ve Gebze sahillerindeki çevre katliamı, deniz dolgusu, hafriyat atıkları ve en önemlisi yeşil örtünün yok edilip çevre katliamlarını fotoğraf ve belgesel çekerek belgeledik. Daha önce burada yazdığım yazımın bir bölümünü sizlerle paylaşıyor, sizleri de bölgede araştırma yapmaya davet ediyorum.
Uçaktan Gebze Bölgesi Sahilleri
Uçağımız Sabiha Gökçen’den kalktı. Güneş sağ tarafımızda, çekim planı çok güzel. Tuzla ve Bayramoğlu Yarımadası bir gerdanlık gibi. Darıca, Çayırova, Gebze ve Dilovası beton yığını olmuş. Sahillerde yapılan çevre katliamı Darıca Aslan Çimento ve Nuh Çimento’nun çevreye ve doğaya verdiği zarar insanı dehşete düşürüyor. Bir dünya markası Osmangazi Köprüsü’nün Dilovası ve Muallim Köy tarafı limanlar ve deniz dolgusu İle vicdanları sızlatıyor. Bilişim Vadisi altından TÜBİTAK sahillerine doğru deniz doldurulup, yeşil örtü yok ediliyor. Yalova ve Topçular bölgesindeki Gemi sanayi ve tersaneler sahili kaplamış. Körfez, Osmangazi Köprüsü muhteşem gözüküyor. 
Dünyaca tanınan Hereke İpek Halı Merkezi Hereke, Körfez, Derince, Karamürsel, Gölcük ve İzmit’in manzarası insanı etkiliyor.
Sapanca Gölü, Kartepe bölgesi sonbaharın ihtişamını yansıtıyor. Adapazarı ve Sakarya Nehri insana göz ve gönül ziyafeti sunuyor. 
Uçak yolculuğumuz bu şekilde devam etti. Gördüklerimizi belgeleyip kayıt altına aldık. 
Çevreyi koruyalım..
Evet, hep birlikte yaşadığımız bölgelere sahip çıkalım. Çevre, yeşil örtü ve sahillerimizi koruyalım.  Çevre ve yeşil örtü hayat kaynağımız. Çevre, doğa ve yeşil örtüyü atalarımızdan miras değil torunlarımızdan emanet aldık.
***
Darıca’dan Körfez’e 3 bin balık
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Körfezi’ni balıklandırma projesi kapsamında, üçüncü yavru balık salma törenini Darıca’da gerçekleştirdi.
2014 yılında başlayan proje kapsamında 2017 yılında Karamürsel’de, ardından Körfez’de yavru balık salınımı yapıldı. Törende 3 bin yavru levrek, çupra ve kalkan denize salındı. Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, Darıca Kaymakamı Yüksel Kara,  Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şair, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapıları Daire Başkanı Doç. Dr. Mahir Kanyılmaz, Dünya Dalış Rekortmeni Milli Sporcu Şahika Ercümen katıldı.
BAKANLIK SÖZ VERDİ
Törenin açılış konuşmasını yapan Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapıları Daire Başkanı Doç. Dr. Mahir Kanyılmaz, yılda 40 milyon balığı kaynaklara bıraktıklarını belirtti. Büyükşehir’in projesine destek olduklarını söyleyen Kanyılmaz, “Belediyemizin yaptığı proje kapsamında Körfez’e salınan balıkların iki katını da biz salacağız. Belediyemizin yaptığı bu projenin önemli olduğunu ve örnek olmasını diliyoruz” dedi.
ÇEVRECİ BİR MEDENİYETİN TORUNLARIYIZ
Körfez’de yapılan temizlik ile birlikte denizin canlıların ve insanların yuvası haline geldiğini belirten Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, “Amatör balıkçılığa destek vermek için biz de çalışma yapıyoruz. Büyükşehir ile birlikte Darıca’nın iki noktasında amatör balıkçılık mekanları olacak” dedi. Bir gün şehri çocuklara teslim edecekleri gerçeği ile çalıştıklarını söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Evrende canlılara saygı gösteren bir medeniyetin çocuklarıyız. Bu medeniyet doğayla birlikte yaşar.
ÇEVRECİLİK KOCAELİ’DEN ÖĞRENİLMELİ
Dünya çevreciliği Türkiye’den ve Kocaeli’den öğrenmeli. Çünkü biz böyle bir medeniyetin çocuklarıyız. Denizi temizlemek için 23 arıtma tesisi yaptık. Suyun yüzde 100’ü arıtılarak denize gönderiliyor. Türkiye’de ilk kez bir belediye bunu başardı. Marmara Belediyeler Birliğinin varlık sebebi Marmara Denizini korumak. Kocaeli bu manada herkesten önde gidiyor. 6 plajımızda mavi bayrağımız var. Artık yunuslar buraya tekrar gelmeye başladı. Körfez’in temizlendiğini gösteren ekosistemdeki canlı sayısının artmasıdır.
DENİZİ KİRLETENLERİN KORKULU RÜYASI
Deniz uçağımız havadan denetimlerini yapıyor. Son bir yıl hariç 35 milyon lira üzerinde gemilere para cezası kesildi. Son 14 cezanın bedeli 13 milyon oldu. Deniz uçağımız denizi kirletenlerin korkulu rüyası oldu. Uçağımızın denetimleri tüm Marmara’ya yayılması için Bakanlığımıza başvurduk. Bir uçuşa katıldığımda adalarda çöp kamyonunu yamaca yanaşarak denize çöp döktüğünü gördük. Bunları bakanımıza ilettik. Çalışmanın başlamasını bekliyoruz. 2017 yılında 6 bin, 2018 yılında 6 bin, bu sefer 3 bin balık salacağız. Şahika hanım bugün bir dalış gerçekleştirecek. Bu dalış esnasında körfezin temizliği ve eko çeşitliliğe dikkat çekeceğiz. Kendisine teşekkür ediyorum. O bizim dünyadaki gururumuz” dedi.(Kaynak: Gazete Gebze)
***
Evet,  Kocaeli hem Marmara hem de Karadeniz ile Sapanca Gölü’ne  uzun kıyıları olan, Karadeniz’de ikinci önemli adaya sahip çok önemli ve özel bir il. Biz denize hasret yaşıyor, deniz ve gölümüzün kıymetini bilmiyoruz. 
Denizlerimizin kıymetini bilmek için çalışmalar yapmalıyız, deniz ve çevreyi kirletenlerle mücadele etmeliyiz.
Deniz kenarındaki işgal ve çevre kirliliklerinin son bulması için  çalışmalar yapmalıyız.
Denize ve sahillere sahip çıkmak, Kocaeli’nin geleceğine sahip çıkmaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s