ATATÜRK’Ü, ‘’ATATÜRK KITAPLARI SERGISI’’ İLE ANDIK

10 Kasım Atatürk’ün vefatın 82.yıl dönümünde,İKTAV Kütüphanemizde açtığımız ‘’Atatürk Kitapları Sergisi’’ ile saygı ile anıyoruz.

Kurtuluş Savaşı’nın Başkomutanı, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk,kitap ve kütüphanelere büyük önem vermişti.Yazdığı Nutuk kitabı ile anılarını kitaplaştırmıştı.İl ve ilçelere kütüphaneler kurulmasını istemiş, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’a,Kuran-ı Kerim’in türkçe tefsirini yazdırmış,Büyük hadis kitabı Sahih-i Buhari’yi tercüme ettirmiş,Anadolu ve Türk tarihini araştırtıp kitaplaştırmış, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü 1924 yılında kurdurup,Genel Müdürlüğün amblemine Anadolu’da Malazgirt Zaferi öncesi Selçuklular tarafından Erzurum Pasinler’de ilk vakfın kurulduğu 1048 yılını yazdırarak, Selçuklu’dan-Osmanlı’ya vakıfların korunup, gelecek kuşaklara emanet ederek Vakıf medeniyetine sahip çıkmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü; İlim, kültür, tarih ve teknoloji vakfı http://www.iktav. com araştırma merkezi kütüphanemizde yer alan , ‘’Atatürk Kitapları Sergisi’’ ile saygıyla anıyoruz.

Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen Toplu Açılış Töreni’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Türkiye’nin güçlü sanayisinin simgesi olan bir ilde, sağlık altyapısının gücüne güç katan Kocaeli Şehir Hastanesi’nin bağlantı yolu açılış törenine katılarak kendilerini onurlandırdığı için teşekkür ederek konuşmalarına başlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; “Bugün, bünyesinde 6 farklı hastane, 1218 yatak kapasitesiyle Marmara Bölgesi’nin en önemli sağlık kampüslerinden biri olan Kocaeli Şehir Hastanesi’ne gelecek olan vatandaşlarımız için süreyi kısaltan, güvenli ve konforlu olan yollarımızı açıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kendilerine aşıladığı “Halka hizmet Hakka hizmet” anlayışıyla 18 yıldır süregelen ulaştırma ve altyapı hamlesini güçlendirmek için gece gündüz çalıştıklarını aktaran Bakan Karaismailoğlu, “Hayat ulaşınca başlar diyerek çıktığımız bu yolda, sizin liderliğiniz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz ulaşım projeleriyle uzakları yakın ederek ekonomiye, sosyal ve kültürel yaşama, sanayiye ve tarıma katkı sunuyoruz’’dedi.

Kocaeli Şehir Hastanesine Ulaşım Daha Akıcı, Rahat ve Emniyetli Olacak

Marmara Bölgesi’nin en önemli sağlık kampüslerinden biri olan Kocaeli Şehir Hastanesi’ne gelecek olan vatandaşlarımız için süreyi kısaltan, güvenli ve konforlu yollarımızı açıyoruz. Hepimizin iftihar ettiği dev sağlık kampüsünün bağlantı yolları, ülkemizin dört bir yanında dünya standartlarının ötesinde verilen sağlık hizmetlerinin daha çok sayıda insana ulaşmasında vesile olacak. Ülkemiz için böylesine önemli olan göz bebeğimiz Kocaeli’de, sağlık hizmetlerinin daha iyi ve daha modern şartlarda erişilebilir olması amacıyla D-605 Karayolu Solaklar Kavşağı projesi hayati önem taşıyordu. En önemlisi ise Kocaeli Şehir Hastanesi’nde ulaşımın akıcı rahat ve emniyetli bir şekilde yapılmasını tesis ettik. Halkımıza hayırlı uğurlu olsun. Sayın Cumhurbaşkanım, bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin geleceğine ışık tutan her projede yanımızda olduğunuz ve destekleriniz için şahsım ve bakanlığım adına şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmalarında; ‘’Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Buradan Kocaeli’mizin tüm ilçelerine, mahallelerine, hanelerine selamlarımı, sevgilerimi gönderiyorum. Ağustos ayında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumumuza ait Mükemmeliyet Merkezleri ile Kocaeli Üniversitesinin Onkoloji Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezinin açılış töreni için şehrimize gelmiştik. 3 aylık bir aranın ardından bu kez İl Kongremiz ve toplu açılış törenimiz vesilesiyle Kocaeli’de bulunmaktan büyük bahtiyarlık duyuyorum. Tüm Kocaeli halkına muhabbetleri dolayısıyla teşekkürlerimi sunuyorum. İl Kongremizi hamd olsun partimize yakışır bir coşku ve kardeşlik ikliminde az önce gerçekleştirdik. Kongrede görev alan tüm kardeşlerimi halka hizmet hakka hizmet düstru ile gece gündüz demeden Kocaeli halkı için çalışacağına inanıyorum. Bizde görev almak ateşten bir gömlek giymek gibidir. Hizmete talip olan kişi aslında zorluklara, sıkıntılara, yorgunluklara; ülkesi, milleti, davası için fedakarlıklara talip olduğunu da bilmelidir. Büyük ve güçlü Türkiye davasına gönül vermiş herkese, her bir Kocaelili kardeşimize bu süreçte önemli sorumluluklar düşüyor.

Kocaeli; Türk Ekonomisinin Gurur Kaynağıdır

Marmara Bölgemizin sanayi üssü olan Kocaeli; asla ihmal edilmemesi gereken illerimizden biridir. Üretim tesisleriyle, konumuyla, Organize Sanayi Bölgeleriyle, teknoloji merkezleriyle Kocaeli; Türk ekonomisinin gurur kaynağıdır. Biz de Kocaeli’ye gelirken elimiz boş gelmemeye özen gösteriyoruz. Şehrimize yaptığımız hemen her ziyareti muhakkak bir açılış töreniyle taçlandırmaya çalışıyoruz. Bugünde Bakanlıklarımıza, Belediyelerimize ve özel sektörümüze ait tamamlanmış yatırım, proje ve tesislerin resmi açılışlarını yapıyoruz. Eğitimde toplam yatırım bedeli 704 milyon TL’yi aşan 1527 dersliği, 5 okul spor salonunu, 9 atölyeyi, 180 kişilik pansiyonu ve bir konferans salonunu Kocaeli’mizin hizmetine sunuyoruz.

Sağlık, Ulaştırma ve Gençlik Spor alanlarında yapılan yatırımlara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan; Sağlıkta 400 yataklı Gebze Fatih Devlet Hastanesini, Gölcük Sağlık Kompleksini, Gölcük Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binasını ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunu bugün resmen hizmete açıyoruz. Ulaştırmada şehir hastanesi bağlantı yollarının sanayi ve teknolojide TÜBİTAK ve TSE’ye ait Teknoloji Merkezi ile Deney Laboratuvarlarının açılışlarını gerçekleştiriyoruz. Gençlik ve Sporda 153 milyon TL’lik bir yatırımla TOKİ tarafından şehrimize kazandırılan 33 Bin kişilik Kocaeli Stadyumu’nun resmi açılışını bugün yapıyoruz. Aslında 3 yılı buldu ve orada maçlar oynanıyordu ama resmi açılışı yapmak nasip olmadı. Onun da bu defa bu açılışlarla beraber resmi açılışını yapmış olalım dedik. 3 sezondur futbol maçlarının oynandığı bu muhteşem eserin resmi açılışını yapmak ancak bugüne nasip oldu. Kocaelispor’un yeni stadyumunun hakkını verdiğini görmekten de ayrıca memnuniyet duyuyorum. Bu sene şampiyon olarak bir üst lige yükselen Kocaelispor’umuza Ziraat Türkiye Kupasında da ayrıca başarılar diliyorum.

Maşallah Belediyelerimiz Kocaeli Halkına Hizmette Sınır Tanımıyor

Büyükşehir Belediyemizin tamamladığı 1 milyar 170 milyon TL’lik 50 ayrı yatırım, proje, hizmet ve eserinde Kocaeli’mize hayırlı olmasını diliyorum. Açılışını yaptığımız Büyükşehir yatırımları arasında bulvar, cadde, yol, üst yapı ve alt yapı işleri, çme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu, atık su hatları, çevre düzenlemeleri, spor tesisleri yanında ulaşım projeleri de var. Seka Park- Plajyolu arasındaki 20 km’lik tramvay hattı şehir içi ulaşımını fevkalade kolaylaştıracaktır. Kocaeli Kongre Merkezimizde şehrimize yakışır bir eser olmuştur. Gerçekten şuanda çatısı altında bulunduğumuz bu eserden ben de gurur duydum. Zira burası geçmişte Mannesman Boru Fabrikasıydı. Burasını şimdi böyle bir Uluslararası Kongre Merkezine dönüştürmekten dolayı belediyemize ayrıca tebrik ediyorum. Vatandaşlarımıza yönelik Sosyal Destek Projelerini de önemli görüyorum. İlçe belediyelerimiz maşallah ilimizde önemli hizmetler gerçekleştirmişler. Darıca, Gebze, Gölcük, Karamürsel, Kartepe ve Körfez Belediyelerimizin yatırımlarını da bugün burada resmen hizmete açıyoruz. Tüm bu eser ve hizmetlerin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen kurumlarımızı ve belediyelerimizi gönülden tebrik ediyorum.

Kocaeli’nin özel sektör yatırımlarında da farkını ortaya koyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Kocaeli sadece belediye hizmetlerinde ve kamu yatırımlarında değil, özel sektör yatırımlarında da farkını ortaya koyuyor. Bu ülkenin potansiyelini çok iyi bilen girişimcilerimiz şeamet tellallarına kulak asmadan Türkiye’nin aydınlık geleceğine yatırım yapıyor. Bizlerde müteşebbislerimizi her alanda destekliyor, teşvik ediyoruz. İş dünyamızın her meselesini kendi meselemiz olarak görüyor; sıkıntılarına, sorunlarına çözüm üretiyoruz.

Kimya sektöründe yaklaşık 1,2 Milyar TL’lik bir yatırımın Kocaeli’ye kazandırılmasının heyecanına şahitlik ediyoruz.

Covid-19 salgını dolayısıyla dünyanın birçok noktasında ekonomiler durma noktasına gelmişken biz yeni fabrikalar, yeni sanayi tesisleriyle üretim yapımızı daha da güçlendiriyoruz. Eylül’de Gaziantep Organize Sanayi Bölgelerinde yapımı tamamlanan ve hizmete giren 300 fabrikamızın resmi açılışını gerçekleştirdik. Öncesinde yine Ankara’da bir özel sektör kuruluşumuza ait Türkiye’nin ilk ve tek entegre güneş paneli üretim tesisini hizmete aldık. Akabinde MESS Teknoloji merkezinin ve farklı sektörlerde 40 fabrikamızın açılış heyecanını yaşadık. Bugünde GEBKİM İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde 3 fabrikanın resmi açılış törenini, 3 fabrikanın da temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Böylece kimya sektöründe yaklaşık 1,2 milyar TL’lik bir yatırımın Kocaeli’ye kazandırılmasının heyecanına şahitlik ediyoruz. Açılışını yapacağımız GEBKİM Kimya Meslek Lisesi’nin pilot üretim tesisi özellikle gençlerimizin istihdamı, temelini atacağımız Anaokulu ise kadınlarımızın sanayi sektöründeki istihdamı için örnek projelerdir. Teori ile pratiği birleştiren, sanayi ile okulu bir araya getiren bu tür başarılı projelerin diğer illerimize yayılması kritik öneme sahiptir. GEBKİM Vakfını ve özel sektör firmalarımızı ülkemizin üretimine, istihdamına, rekabet gücüne yaptıkları katkılar için tebrik ediyorum.

Bizim Aşkımız da Sevdamız da Türkiye’dir

Bir ülkeye, bir millete sevginin ölçütü yapılan hizmetlerdir. Gerçeğe dönüşmeyen fikirler nasıl kaybolup gitmeye mahkumsa, hizmete dönüşmeyen sevgi de kuru bir hamaset olarak kalır. Bizim aşkımız da sevdamız da Türkiye’dir. Bizler, can borcumuz olan bu milleti gerçekten çok seviyoruz. Biz bu sevgimizi lafta bırakmıyor, eserlerimizle, projelerimizle, yatırımlarımızla ortaya koyuyoruz. Bizim lügatımız da yapamayacağını söylemenin boş konuşmanın hele hele yalan ve iftiranın asla yeri yoktur. Olmayacaktır. Hayallerimizi önce projelere, projelerimizi de zaman içinde gerçeğe dönüştürüyoruz. Ne yapıyorsak Türkiye için yapıyoruz. 83 milyon insanımız için, geleceğimizin teminatı olan evlatlarımız için yapıyoruz. Siyaset yoluyla 40 yıldır İstanbul’dan başlatacak olursak fiili hizmet olarak da çeyrek asrı aşkın süredir gece gündüz milletimizin emrinde çalışıyoruz.

Bu Asır; Türkiye’nin Yıldızının Daha da Parladığı Bir Asır Olacaktır

Yurt dışı seyahatlerimizde diğer ülkelerin durumunu gördüğümüzde Türkiye’nin nereden nereye geldiğini çok daha iyi anlıyoruz. Batı ülkelerinin sefahat perdesi altındaki zihni sefalete, geri kalmış ülkelerin varlık içinde nasıl yokluğa mahkum edildiklerine bizzat şahit oluyoruz. Özellikle Coronavirüs salgını döneminde batı toplumlarındaki çarpıklıklar, adaletsizlikler çok daha aşikar hale geldi. Sözüm ona dünyanın en gelişmiş ülkelerinde insanlar temel sağlık hizmetlerine ulaşamadıkları için göz göre göre can verdi. Sadece sosyal doku ve toplumsal barış açısından değil, ekonomik olarak da batılı ülkelerin çok ciddi sorunlarla yüzleştiğini görüyoruz. Geldiğimiz noktada mazlum ve mağdurların canı, kanı, malı üzerine inşa edilen refah düzeni çatırdamaktadır. Batılı ülkeleri özellikle girdikleri bu çıkmazdan, son dönemde sarıldıkları İslam ve yabancı düşmanlığı da kurtaramayacaktır. Öte yandan Türkiye Coronavirüs salgını sürecinden inşallah ekonomik, siyasi, askeri ve diplomatik olarak çok daha güçlü bir şekilde çıkacaktır. Bu asır; Türkiye’nin yıldızının daha da parladığı bir asır olacaktır. Bunun için hepimizin sorumluluklarının bilinciyle hareket etmesi, işi gücü millete karamsarlık aşılamak olan çapsızlara aldırmadan Türkiye ve Türk milleti için mücadeleyi sürdürmesi gerekiyor. İş dünyasıyla, kamusuyla, üniversiteleriyle, sivil toplumuyla, belediyesiyle el ele verdiğimizde yarınlarımız bugünlerimizden çok daha aydınlık olacaktır. Bu düşüncelerle konuşmalarıma son verirken açılışını yaptığımız yaklaşık 3 Milyar TL’lik 155 kalem yatırımın şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bunlar sadece Kocaeli sınırları içerisindeki yapılan yatırımlardır. Türkiye’nin büyümesi, gelişmesi ve kalkınması için alın teri döken, emek veren gayret gösteren özel sektörümüze şükranlarımı sunuyorum. Tüm bu yatırımların Kocaelimize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum” diyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin gelişmesine katkı sunan herkese teşekkür etti. Yazının devamı gazetegebze.com.tr’de
Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s