İsmail Kahraman – Kutsal Topraklarda Belgeselcilik ve Gazetecilik Anılarım

 Kutsal topraklar Mekke ve Medine’de 20 yıl önce çektiğim belgeseller halen ulusal ve bölgesel TV kanallarında yayınlanmaya devam ediyor.

 Bugün tarihler 12 Mayıs 2020, korona virüsü vebası salgını altında mübarek Ramazanı Şerif’i idrak ediyoruz. Tarihi günler, aylar yaşıyoruz. Camiler kapalı, 7 haftadır cuma namazı kılınamıyor. Umre için kutsal topraklara gidilmiyor. Hac farizası bile, yapılmama durumu ile karşı karşıya. İki milyara yakın dünya Müslümanları büyük üzüntü içinde, gönlümüz mahzun, kalbimiz kırık, üzüntü içindeyiz.

Gazeteci ve belgeselci olarak kutsal topraklara ilk kez 1998 yılında gitmiştim. Daha sonra 2000 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın daveti ile belgeselci olarak gidip, belgesel çekimleri yapmıştım. Daha sonra birkaç kez gidip belgesel çekimlerimi sürdürdüm.  Bugün, bu hatıralarla yaşıyoruz.

Her şeyin başı sağlık, ‘’evde hayat var’’ deyip evde kalalım. Bu mübarek günlerde hep birlikte Allah cc dualar edip, niyazda bulunalım, insanlığa karşı Üçüncü Dünya Savaşı açan korona virüsünden insanlığı kurtarıp, devlet ve milletimizi korusun.

Daha önce Gebze Gazetesi’nde, ‘’Belgeselcinin Not Defteri’’nde yayınlanan İsmail Kahraman’ın Kaleminden Kutsal Topraklarda Osmanlı Medeniyeti Belgeseli yazımı sizlerle paylaşıyorum.

Devr-i Alem’den Hicaz Belgeseli

Araştırmacı Gazeteci İsmail Kahraman 1998,2000 ve son olarak 9-17 Mayıs 2008 tarihlerinde, Hayat Tur’un daveti ile kutsal topraklara giderek araştırma yapıp, TV belgeseli çekti. Kutsal topraklar Mekke ve Medine’de İslam tarihi için önemli olan yerlerin belgesel çekimlerini yaptı.  Cidde’de Osmanlı izlerini araştırdı.  İsmail Kahraman’ın kalem ve kamerasından Kutsal Topraklar ve Osmanlı’nın Hicaz coğrafyası…

Belgesel Çekmek Üzere Kutsal Topraklardayım

Devr-i Alem ve Belgesel Yayıncılık olarak medeniyet tarihimizi araştırmak üzere kültür coğrafyasındaki gezimiz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Hayat Tour’un davetlisi olarak Osmanlı’nın Hicaz eyaleti oldu.

İlk kez 1998 yılında bir grup akademisyenle kutsal topraklara giderek belgesel çekmeye başlamıştım. Daha sonra da Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’nın davetlisi olarak bir grup gazeteci ile kutsal topraklara gitmenin mutluluğunu yaşadım.

Temmuz 98 yılında, 1 haftalık umre ibadeti, 5-19 Mart 2000 tarihlerinde hac ibadeti için mukaddes topraklara gittiğimde, kelimelerle ifade edemeyeceğim muhteşem bir duygu ve heyecana kapılmıştım. Keşke yıllar önce İslam’ın 5 şartından birisi olan mali ve bedeni ibadeti yerine getirseydim diye hayıflanmaktan kendimi alamamıştım. Türkiye’de bazı yanlış anlamalar yüzünden insanlarımızın büyük bir kısmının hac ve umre ibadetini ihmal ettiğini üzülerek görmekteyiz.

Hac ve umre ibadeti ile ilgili Türkiye’de çok yanlış düşünceler var. Hacca gidenler elini eteğini dünyadan çekmeli, ticaret yapmamalı. Umreden önce hacca gidilmeli. Umreye giden aynı yıl hac borcunu ödemeli gibi düşünceler yüzünden, ülkemizde üzülerek söylemek gerekirse hac farizası ihmal edilmiş, insanlarımız bu ibadeti yapmayı sürekli geciktirmişler.  Dünyanın dört bir tarafından mukaddes topraklara gelen hacılar içinde en yaşlı ve en hastalıklı hacılar Türkiye’den gelmekte, ileri yaşlarda hacca giden insanlarımız hastalanarak hac farizasını gereği gibi yerine getirememekte.

2000 Yılında 3 Milyon Kişi Hacı Olmuştu

2000 yılında, 3 Milyon kişinin hacı olduğu dönemde kutsal topraklarda belgesel çekme imkânı bulmuştum. Şimdi aradan 8 yıl geçti ve Hayat Tour’un davetlisi olarak tekrar kutsal topraklara gittim.

İslamiyet’in 5 temel farzından birisi olan hac ibadeti için, her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden milyonlarca Müslüman Mekke ve Medine’ye giderek aynı safta ibadet ediyor. Milyarlarca Müslüman’ın kıblegahı olan Kabe, hac ibadetinin yerine getirildiği mahşeri andıran Arafat Ovası, Kur’an’ın ilk ayetlerinin indirildiği Nur Dağı ve son peygamber Hz. Muhammed’in mezarının bulunduğu nurlu Medine şehri.

Anadolu Yayıncılar Birliği Genel Başkanı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2000 yılı hac organizasyonu ile 5-19 Mart 2000 tarihlerinde kutsal topraklara giderek gazeteci olarak Mekke ve Medine’de önemli araştırmalar yapmıştım.

Sene 2008 Türkiye’de tanınan emekli Gebze Vaizi Sadettin Karataş ve emekli Gebze İmam-Hatip ve Fahri Vaizi İhsan Aktaş’ın rehberliğinde yaptığımız umre yolculuğunda Mekke, Medine, Cidde ve Taif kentlerinde belgesel çekimi yaptım.

Ben, bir yandan kutsal umre görevimi yerine getirirken bir yandan da İslam tarihi ve bu bölgedeki Osmanlı tarihi ile ilgili araştırmalar yapıp belgesel çekimleri yaptım.

Kutsal topraklarda, merkezi Cidde’de bulunan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT)’nin merkezini ziyaret ederek genel sekreter Sayın Ekmelettin İhsanoğlu ile röportaj yaptım.

Ayrıca yine İKT bünyesinde Uluslararası İslami Haber Ajansı’nın (IINA) Türk Genel Müdürü ile röportaj yapma imkânı buldum. (Kaynak Gebze Gazetesi)

Evet 22 yıl önce başlayıp, çektiğim Hicaz ve Osmanlı Belgeseli ile ilgili anılarımı bugün sizlerle paylaştım.

Korona Virüsü dolayısı ile aylardır evlerden çıkamıyoruz. Geçmiş anılarımızla yeniden o güzel günleri yaşıyoruz. Korona günleri geçecek, güzel günler yeniden gelecek, umutluyuz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s