Dünyada ve Türkiye’de Korona Virüsü Tehdidi ve Alınan Önlemler

Salgına karşı önlemlerimizi alalım, moralimizi bozmayalım

Dünya ülkeleri büyük bir tehdit ve tehlike altında. İlk defa Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Korona (COVID-19) virüsüne dair son dakika gelişmeleri her geçen gün gelmeye devam ediyor. 6 kıtada 74 ülkeye yayılan virüs nedeni ile vaka sayıları artmaya devam ediyor. Bugün itibari ile dünya genelinde 169 binin üzerinde kişiye bulaşan korona virüsü vakasında 6 bin 513 can kaybı yaşandı. Türkiye’de ise vaka sayısı 18’e yükseldi. Türkiye, devlet ve millet olarak korana virüsüne karşı geniş çaplı önlemler alıyor. Herkes, uzmanlar ve devlet yetkililerinin açıklamasına önem vermelidir.

Peki korona virüsünden hangi ülkede kaç kişi hayatını kaybetti? İşte merak edilen detaylar…

TÜRKİYE’DE KORONA VİRÜS VAKASI 18’E YÜKSELDİ!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Açıkladığımız ilk vakanın gözlem altında tutulan çevresindeki iki kişiye tanı konmuştur. Avrupa ülkelerinden gelmiş yedi, Amerika’dan gelmiş üç vakamız var. Durum üzücü ama… Tespit edilmiş her vaka, her izolasyon hepimiz için emniyettir” dedi.

Ayrıca Bakan Koca Türkiye’deki toplam korona virüs vaka sayısını resmi Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Açıklamada; “Az önce açıklanan ve yeni olan vaka sayısı, toplam 12’dir. Bunlardan 2’si ilk vakamızın temas çevresindendir. Şu ana kadar toplam vaka sayımızsa 18’dir. Vaka sayısı bilgisi açık, tam olarak bu şekildedir.” İfadelerini kullandı.

UMREDEN DÖNEN VATANDAŞLARA UYARI

Türkye’de korona virüsü vakası 18’e yükseldi! Hangi ülkede kaç kişi hayatını kaybetti?

UMREDEN DÖNEN VATANDAŞLARA UYARI

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, umreden dönen vatandaşların 14 gün kuralına uymaları gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
“BİR YURTTAŞIMIZIN TESTİ MAALESEF POZİTİF ÇIKTI”
“Son bir hafta içinde dönen bir yurttaşımızın testi maalesef pozitif çıktı. Yeni vakalardan endişeliyiz. Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin. Sağlık taramasından geçmiş olmak sıfır risk anlamına gelmez.”

21 BİN UMRECİ YURDA DÖNDÜ

TÜRSAB’a dahil şirketlerde dahil olmak üzere yaklaşık 21 bin umrecimizin tamamı 15 Mart itibarıyla ülkemize döndü.

İRAN’DA KORONA VİRÜSÜ SALGINI NEDENİ İLE 194 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İran tarafından yapılan açıklamaya göre Korona (Covid-19) virüsü nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 429’a yükseldi. Hastalığa yakalananların sayısının ise 12 bin 72’ye ulaştığı açıklanan bilgiler arasında yerini alıyor.

ÜLKELERE GÖRE VAKA SAYISI

Türkiye’de Korona virüsü vakası 18’e yükseldi!
Türkiye 18, Güney Kore 8.086, İtalya 21.157, İran 12.729, Fransa 4.480, Almanya 4.515, İspanya 6.315, ABD 2.572, Japonya 725, İsviçre 1.359, İngiltere 1,143 Hollanda 804, İsveç 944, Belçika 689, Norveç 996, Danimarka 836, Katar 337, Singapur 212, Tayland 50, Bahreyn 210, Kuveyt 104, Avustralya 250, Malezya 563, Vietnam 30, Birleşik Arap Emirlikleri 85, Kanada 196, Irak 110, Rusya 59, Umman 16, Hindistan 102, Filipinler 111, Hırvatistan 9, İsrail 193, Avusturya 655, Pakistan 5, Lübnan 32, Finlandiya 223, Cezayir 19, Nepal 1, Sri Lanka 1, Kamboçya 1, Mısır 93, Afganistan 1, Yunanistan 228, Brezilya 51, Gürcistan 13, Kuzey Makedonya 1, Romanya 116, Nijerya 1, Tunus 1, Azerbaycan 15, Endonezya 8, Hong Kong 100, İrlanda 129, Kuzey Kore 56, Suudi Arabistan 103, Tayvan 45, Ürdün 1, Andorra 1, Belarus 1, Çekya 189, Estonya 115, İzlanda 156, Kuzey İrlanda 1, Lihtenştayn 1, Litvanya 1, Lüksemburg 1, Monaco 1, Portekiz 169, San Marino 36, Ukrayna 1, Arjantin 12, Ekvador 15, Şili 1, Meksika 5, Yeni Zelanda 1, Çek Cumhuriyeti 31, Filistin 22, Slovenya 181.

KORONA VİRÜSÜNDEN KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

Tüm dünya genelinden Korona (Covid-19) vürüs salgınına yakalananların sayısı 126 bini geçti. Bu hastalardan 68 bin 284’ü hastalığı atlatırken, hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 802’yi geçmiş durumda. Hayatını kaybedenlerin 3 bin 193’ü Çin sınırları bulunuyor.

KORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Korona virüsleri üst solunum yollarında enfeksiyona yol açabilen viral etkenlerden sadece bir tanesidir. Enfeksiyon pek çok bakımdan mevsimsel gripten ayırt edilemez. Hastalık daha çok hayvanlarda ortaya çıkar. Nadiren hayvanlardan insanlara, insanlardan da diğer insanlara geçiş gösterir. Çin’deki bir deniz ürünleri pazarındaki yılanlardan insanlara geçiş yaptığı düşünülmektedir?

KORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR

Ağız burun yoluyla bulaşan virüs, alt solunum yollarına ve daha sonra tüm vücuda yayılabilmektedir. Ölümlerin büyük çoğunluğu alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olmaktadır.

KORONA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELER?
– İştahsızlık ve kilo kaybı
– Ateş
– Halsizlik ve durgunluk
– Karın bölgesinin şişmesi
– Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
– Solunum sorunları ve nezle
– Denge sorunları
KORONA VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ NE?
Hastalığın herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotikler hastalığa karşı etkisizdir. İstirahat, dengeli beslenmek ve evde kalarak hastalığın yayılmasını engellemek yapılması gerekenlerdir.
KORONA VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNULUR?
Maske takılması, ellerin sık sık yıkanması, öksürük ve hapşırık durumunda mendil kullanılması, yabancı yüzeylerle temas sonrası ellerin hiçbir şekilde yüze, buruna, ağza ve gözlere temas ettirilmemesi gerekmektedir. Hasta kişilerden ve kapalı mekanlardan mümkün olduğunca uzak durulması, hem bu virüsün hem de diğer solunum yolu virüslerinin bulaşmaması için
etkili bir yöntemdir. Yeni tip korona virüs, bugüne kadar çoğu Asya’da olmak üzere 10’dan fazla
ülke ve bölgede görüldü. Bu vakalar Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunmuş olan kişilerdi. Son 2 hafta içerisinde Çin Halk Cumhuriyeti seyahat öyküsü olup, ateş, nefes darlığı veya grip semptomları olan kişilere hekim kontrolü önerilir.
(Kaynak Haber 7)
Moralimizi Yüksek Tutmalıyız
Dünya korona virüsü tehdit ve tehlikesine karşı geniş çaplı önlemler alıyor. Salgının başladığı Çin’de vaka sayısı azalmaya başladı. Tehdit ve tehlike Türkiye’ye yeni geldi, alınan önlemlerle bu tehlikenin önüne geçileceğine inanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s