Hacıemiroğulları Beyliği ile ilgili anlamlı ve önemli bir program

 İstanbul’da uydudan yayın yapan Fuat Kuş’un sahibi olduğu Mavi Karadeniz TV, İKTAV www.iktav.com Araştırma Merkezi ve kütüphanemizde Emiroğulları Beyliği ile ilgili TV programı çekti.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tarihinde çok önemli yeri olan erken dönem Anadolu Beylikleri arasında yer alan Hacıemiroğulları Beyliği ile ilgili anlamlı ve önemli bir program çekimi daha gerçekleştirdik.
Gebzeli iş adamı Ömer Emiroğlu Bey’in girişimi ile Gebze’ye gelen Mavi Karadeniz TV’nin sevilen program yapımcılarından Ertan Yıldız’ın sunuculuğunda tarihi açıklamak yaptık. Ömer Bey ve Mavi Karadeniz TV’ye teşekkür ederim.


Giresun Fatihi Hacı Emir Süleyman Bey Belgeselimiz
https://youtu.be/g2daJ5j0fII
 

Çepni Türkleri ve Hacıemiroğulları Beşiği
https://m.youtube.com/watch?v=Q_3irZ6EDN0

Daha önce bu konuda yazmış olduğum makaleyi sizlerle paylaşıyorum.

BAYRAMLI VE HACIEMİROĞULLARI BEYLİKLERİNİ ARAŞTIRIYORUZ

Ordu, Giresun ve Trabzon bölgesinin fethini gerçekleştiren, 700 yıllık tarihi geçmişe sahip Bayramlı Beyliği ve Hacıemiroğulları Beyliği’ne başkentlik yapmış, Ordu Mesudiye’de belgesel çekimi yaparak Kültür ve medeniyet tarihimize vefa borcumuzu ödemeye çalıştık. Bayramlı Beyliği ve Hacıemiroğulları tarihini araştırmak üzere Ordu tarih ve kültür adamları, çok değerli vefalı arkadaşlar Muzaffer Günay, Haydar Yıldırım, İsmail Temel ve Nuri Kahraman’la Ordu’dan yola çıkıp Mesudiye’ye geldik. Mesudiye şehir merkezindeki belgesel çekimi ve araştırmalarımızı tamamlayarak Bayramlı Beyliği’nin Merkezi Kaleköy’de tarihi Bayram Bey kalesinde çekimler yaptık. Tarihi Kale Köy’de 600 yıllık mezar taşı, Bayram ve Hacıemiroğullarına ait kümbetler, tarihi cami ve saray kalıntılarının belgesel görüntülerini çekip, aziz ecdadımıza vefa borcumuzu ödemeye çalıştık.

TARİHİN CANLI ŞAHİDİ HAMİDİYE

Osmanlı döneminde adı Hamidiye olan Ordu Mesudiye ilçesi çok önemli tarihi olaylara sahne olmuş. Ordu Mesudiye’de 700 yıl önce kurulan ve Doğu Karadeniz Bölgesi’ni fetheden Fatih’in, Trabzon’u fethetmesine yardımcı olan Bayramlı ve Hacıemiroğulları Beyliği’nin Merkezi Ordu Mesudiye’deki Kale Köy’de bulunan Tarihi Bayramlı Beyliği’ne ev sahipliği yapan Mesudiye ilçesindeki Abdülhamit döneminde yapılan hükümet binasının önünden canlı yayın yaparak tarihe not düştük.

BAYRAMLI VE HACIEMİROĞULLARI BEYLİKLERİ HAKKINDA BİLGİLER

Hacıemiroğulları, daha önce Türk toprakları olan Tokat’ın Kuzeyi ve Mesudiye ile, kendilerinin Türk topraklarına kattığı Ordu, Giresun, Samsun’un Doğusu ve Trabzon’un Batısında hüküm sürmüş, Orta Karadeniz Bölgesi’nin büyük bir bölümünü Türk vatanı yapmış ikinci dönem Türk Beyliği’dir. Bu beylik, Türkmenleri ağırlıklı olarak Selçukluların bölgeyi fetih için sınır boyuna yerleştirdiği Oğuzların Çepni Boyu’na mensuptur. Tarihî kaynaklarda ismi Bayramoğulları Beyliği ya da Hacıemiroğulları Beyliği olarak geçmektedir. Bu ikili adlandırmaya sebep olan düşünce, beyliğin kurucusunun tam olarak belirlenememesinden kaynaklanmaktadır. Beylik, bazı kaynaklara göre Bayram Bey, bazılarına göre Bayram Bey’in oğlu Hacı Emir İbrahim Bey tarafından kurulmuştur. Hakkında derli toplu herhangi bir kaynak yoktur. İlgili bilgiler; çevre beyliklerin kısmen yazılmış tarihleri Trabzon Devleti saray tarihinin kaydedilen bölümleri, Trabzon (Giresun) ve Ordu ili tahrir defterleri, günümüze ulaşabilen tarihî eserler ve sözlü rivayetlerden elde edilebilmektedir. Son derece sınırlı olan bilgiler, bu beylik hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmamızı engellemektedir.

HACIEMİROĞULLARI BEYLİĞİ’NİN KURULUŞU

Hacı Emir Oğulları, köken bakımından Danişmendlilere dayanmaktadır.  Danişmendliler, Malazgirt Savaşı’ndan (1071) hemen sonra tarih sahnesinde yer alan; Sivas, Tokat, Amasya, Çorum, Yozgat, Kayseri, Malatya, Gümüşhane ve yörelerinde hâkimiyetini sürdüren birinci dönem Anadolu Türk beyliklerindendir. Ağırlıklı olarak Orta Anadolu’da yerleşmiş olmakla beraber Türkiye’nin Kuzeyi’nde de mücadeleler vermişlerdir. Bu bölgede etkili olabilmek için başkentlerini Sivas’tan Niksar’a taşımışlardır. Danişmend Gazi tarafından bazı yörelerde Karadeniz sahillerine yaklaşılmış, zaman zaman da geri çekilmek zorunda kalınmıştır. Danişmendliler, Mesudiye’nin 6 Km Kuzey-Doğusu’nda bir sınır kalesi yapıp yöredeki sınırları bu kale vasıtasıyla kontrol etmekte idiler. Anadolu Selçukluları, 1178 yılında bu beyliğin varlığına son vermiştir. Dânişmend topraklarında yaşayan Çepnilerin bir bölümü Selçuklular tarafından Çanakkale ve Balıkesir civarında iskân ettirilmiştir. Burada iskân ettirilenler daha sonra Karasıoğulları Beyliği’ni kurmuştur. Danişmendliler’in Orta Karadeniz Bölgesi’ndeki mirasçıları olan Çepni Türkmenleri, bu yörede iki beylik kurmuştur. Bunların biri Danişmenliler’in de merkezi olan Niksar’da kurulan Taceddinoğulları Beyliği diğeri ise merkezi Danişmendliler’in sınır kalesinin bulunduğu Mesudiye Kaleköy’de teşkilatlanan Hacıemiroğulları Beyliği’dir. Hacıemiroğulları Beyliği’nden önce Orta Karadeniz Bölgesi, Hacıemiroğulları Beyliği’nin kurulup fethedildiği Orta Karadeniz Bölgesi ile ilgili bilgilerimiz M.Ö. IV yüzyıla kadar inmektedir. M.Ö. 400’de şimdiki Ordu ilimizin ismi Kotyora olarak kaydedilmiştir. Bu ismin hangi tarihte bu şehre verildiği belli değildir. Ancak M.Ö. 400’den önceleri de şehrin bu isimle bilindiği anlaşılmaktadır. Bu isim büyük bir ihtimalle kot (kut) yorası (yöresi) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuş olmalıdır. M.S. I. yüzyılda Plinius bu şehri yine aynı isimle kaydetmiştir. Ordu’nun eski adının Kotyora olması, bu bölgede daha önce Turan kökenli Kut Kavmi’nin yaşadığını ortaya koymaktadır. Kaynaklardan çıkan sonuca göre Hacıemiroğulları Beyliği’nden önce Orta Karadeniz Bölgesi’nde, araştırmacıların iddia ettiği gibi Helenler değil Peçenek Türkleri yaşamakta idi.

http://www.ordu.gov.tr/vali-yavuz-haciemirogullari-beyligin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s