Yeşilay Haftası ve Gençlerimize Sahip Çıkmalıyız

Yeşilay Haftası ve Gençlerimize Sahip Çıkmalıyız

Yeşilay Haftası dolayısı ile Kocaeli Şube Başkanı İKTAV Belgesel Yayıncılık Kütüphanemizi Ziyaret Etti
100 Yıl Önce Yeşilay Neden Kurulmuştu ?

Yedi düvelle on cebirde savaştığımız yıllar
Bundan yüz yıl önce tarihler 1918 ve 1919
Birinci dünya harbinin sona erdiği yıllar
Osmanlı savaşın cephelerde kazanmış
NASA başında kaybedip işgaller başlamış
Cephelerden yaralı olarak dönen Gaziler dertli
İngilizler başta olmak üzere işgal güçleri gençlerimizi alkol sigara ve kötü alışkanlıklara bağımlı hale getirmek için sinsi ve gizli çalışmalar başlatmış bu acı durumu gören bir grup vatanperver 1919 yılında Yeşilay’ı kurdu ve gençlerimizi korumak için çalışma başlattı. Her yıl 1 ile 7 Mart tarihleri arasında Yeşilay haftası olarak kutlanıyor. Yeşilay haftası dolayısı ile gazetemiz ve kültür merkezimize anlamlı ve önemli bir ziyaret gerçekleşti.

Yeşilay’a Herkes Sahip Çıkmalı

Yeşilay Kocaeli Şube Başkanı www.gebzegazetesi.com Gazetemizi Ziyaret Etti. İKTAV devri alem belgesel yayıncılık araştırma merkezi www.iktav.com kütüphanemizde inceleme yaptı. Yeşilay Kocaeli şube başkanlığı yeniden yapılanıyor. Çok önemli çalışmalar gerçekleştiren kuruluşundan bugüne büyük hizmetler yapan Yeşilay Kocaeli Şubesi Salih IŞIK Yeşilay çalışmalarıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Her yıl 17 Mart tarihlerinin Yeşilay haftası olduğundan bahsetti.’’ Yeşilay olarak gençlerimize sahip çıkıyoruz bağımlılıklardan kötü alışkanlıklardan kurtarmak için çaba sarf ediyoruz önümüzdeki günlerde bu konuda önemli çalışmalar yapacağız. Yeşilay’a herkesin sahip çıkıp destek olmasını bekliyoruz.’’ Dedi.
İKTAV Kütüphanemize Anlamlı Ziyaret
Yeşilay Kocaeli başkanı Salih IŞIK ilim kültür tarih araştırmaları merkezi kütüphanemizi ziyaret ederek kütüphane hakkında bilgi aldı. Biz de Yeşilay kütüphanesine kitaplarımızdan hediye ettik. Kütüphanenin çok önemi bir kültür merkezi olduğuna dikkat çekerek “tarih ve kültür araştırmacıları mutlaka bu kütüphaneden yararlansınlar bu kütüphaneyi herkese tavsiye ediyoruz” dedi.
Devri Alem TV’ye Özel Açıklama
Yeşilay Kocaeli Şube Başkanı Salih IŞIK, Devri Alem belgesel programına da özel açıklama yaptı. Devri Alem TV www.devrialem.tv ye bilgi veren Salih Işık arkadaşımız Volkan Pekdemir’in sorularını cevaplandırdı. Salih IŞIK, Yeşilay‘ın çalışmaları nasıl kurulduğu gibi bilgileri Volkan Pekdemir’le paylaştı.

Yeşilay‘ın 100 Yıllık Tarihi
Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı sırası ve sonrasında işgal güçlerinin toplumumuzda alkol ve uyuşturucu maddeleri yaygınlaştırmasını ve işgale karşı mücadele ruhunun yıkılmasını önlemek amacıyla dönemin Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde, Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Sultan Vahdeddin’in izniyle 5 Mart 1920’de İstanbul’da “Hilal-i Ahdar” adıyla kurulmuştur. Yeşilay’ın kurulduğu 1-7 Mart tarihleri ülkemizde Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır. “Hilal-i Ahdar” ismi daha sonra “Yeşil Hilal” ve “Yeşilay” olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı, İsmet İnönü’nün Başbakanlığında, Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay’a “kamuya yararlı dernek statüsü” verilmiştir. Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay’ın mücadele alanına dahil olmuştur.
Evet, Yeşilay yüz yıllık tarihinde çok önemli hizmetler yaptı Yeşilay’a sahip çıkıp destek olmak devlet ve milletimizin geleceği gençlerimize sahip çıkmak denektir Gençlerimiz üzerinde bu gün çok daha büyük oyunlar oynanıyor ve teknoloji bağımlılığı haline getirmek için oynan Oyunları bozmalıyız hepimiz birer Yeşilay Gönüllüsü olalım gençlerimize sahip çıkalım
Yeşilay Kocaeli şube Başkanlığı tarafından verilen Yeşilay ile ilgili bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
https://www.youtube.com/user/1920yesilay
https://www.yesilay.org.tr/tr/yesilay-yayinlari
https://www.yesilay.org.tr/tr/cocuk-dergileri
https://www.yesilay.org.tr/tr/yesilay-dergisi
http://bagimlilik.org.tr/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s