Başkan Şeref Malkoç ile belgesel çekimi yaptım

 Kamu Baş Denetçiliği Kurumu tarafından düzenlenen insan hakları konulu toplantıda konuştum.

Türkiye’nin önemli devlet kurumlarından olan Ombudsman olarakta bilinen Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından Kocaeli’ de düzenlenen toplantı büyük ilgi gördü.

Kamu Baş Denetçisi Şeref Malkoç’un yönettiği toplantıya Kocaeli Valisi ve Büyükşehir Başkanı olmak üzere tüm protokol katıldı, çok önemli konuşmalar yapıldı.

Birçok TV kanalında yayınlanan Devri Alem Belgesel TV Programı http://www.devrialem.tv olarak Şeref Malkoç Bey ile Kamu Denetçiliği Kurumu tarihine ışık tutan çok önemli bir belgesel söyleşi yapıp İKTAV Belgesel Yayıncılık http://www.iktav.com da yayınlanan kitap ve belgesellerimizden hediye ettik.

 İnsan Kaynakları konulu konuşma yaptım

İnsan hakları konulu toplantıda söz alıp, bende insan haklarının önemine işaret eden bir konuşma yaparak, insan kaynakları kurumlarının insan değerini sömüren kurumlar olduğunu insanın kaynak değil emek, bilgi, ilim, irfan olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledim.

Kocaeli’de tarihe geçen toplantı ile ilgili ayrıntılı haber

Kocaeli’de “Ombudsman Halkla Buluşuyor” etkinliği

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Dünyadaki yaygın tanımlamayla halkın avukatlığını yapıyoruz. Aynı zamanda da kamuoyunun vicdanını temsil ediyoruz. Verdiğimiz tavsiye kararlarıyla da idareye husumet veya hasım değil, idarecilerimize, kamu hizmeti veren kurum ve yöneticilerine yol göstermiş oluyoruz.” dedi.

Malkoç, Başiskele ilçesinde bir otelde düzenlenen “Ombudsman Halkla Buluşuyor” toplantısında, kamu denetçileri, ildeki idari amirler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlarla bir araya gelerek, halkın sorunlarını yerinde dinledi.

Toplantının açılışında konuşan Malkoç, kurumlarının ana görevinin, Türkiye’deki kamu hizmetlerinin kalitesini artırmak, seviyesini yükseltmek ve vatandaşın hak arama kültürünü yaygınlaştırmak olduğunu belirtti.

– “Halkın avukatlığını yapıyoruz”

Asıl görevlerinin, kamu hizmeti veren kurumlarla vatandaş arasındaki anlaşmazlık mahkemeye intikal etmeden ombudsmanlık ile bunu çözmek olduğunu anlatan Malkoç, “Dünyadaki yaygın tanımlamayla halkın avukatlığını yapıyoruz. Aynı zamanda da kamuoyunun vicdanını temsil ediyoruz. Verdiğimiz tavsiye kararlarıyla da idareye husumet veya hasım değil, idarecilerimize, kamu hizmeti veren kurum ve yöneticilerine yol göstermiş oluyoruz.” ifadesini kullandı.

Malkoç, kendilerine çok kolay başvuru yapılabildiğini, mektupla veya faksla da müracaat edilebildiğini anımsatarak, başvuruların yüzde 80’i elektronik ortamdan geldiğine dikkati çekti.

– “Avrupa’nın çoğu ülkelerinden daha iyi durumdayız”

Kuruma 2019 yılında 21 bin 525 başvuru yapıldığı bilgisini veren Malkoç, şunları kaydetti:

“Türkiye’de son yıllarda olağanüstü imkanlar ve güzellikler sağlandı. Anayasa ve yasalarımıza baktığımızda hak ve özgürlükler açısından Avrupa’nın çoğu ülkelerinden daha iyi durumdayız ancak uygulamada sorunlarımız var. Bu da ister istemez kamu hizmetlerinin kalitesine etki yapıyor. Eğer biz idarecilerimize hukukun üstünlüğünü yerleştirirsek, insanımızda da hak arama kültürünü yaygınlaştırırsak çok kısa süre içerisinde önemli mesafeler almış olacağız.”

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ise Kamu Denetçiliği Kurumunun önemine dikkati çekerek, bir baş ombudsman ve ona destek veren ombudsmanlarla Türkiye’de güçlü bir kurulum sağlandığını ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da Kamu Denetçiliği Kurumunu önemsediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“İdare ile vatandaş arasındaki bütün mevzular mahkemelere konu olacak türde değil. Bazı konular mahkemeye gitmeden, aradaki bir görüşme mekanizmasıyla çözülebilir. Ombudsmanlık müessesesi de idare ile halk arasında yargıya gitmesine gerek olmadan çözülebilecek konuları işleyebiliyor. Bu nedenle ombudsmanlık müessesesiyle yargının iş yükü azalacak, hem de idare daha iyi bir denetim mekanizmasına kavuşmuş olacak.”

Konuşmaların ardından Malkoç ve denetçiler, toplantıya katılanların istek ve şikayetlerini dinledi. (Haber kaynağı AA)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s