GTO Başkanı Nail Çiler, GİRİB toplantısında çok önemli açıklamalar yaptı

Gebze, her bakımdan Türkiye’nin lider ve önder ilçesi

Giresun İşadamı ve Bürokratlar Derneği (GİRİB) 2020 yılın ilk seminerini GİRİB Topal Osman Ağa Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi. Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler’in konuşmacı olarak katıldığı seminere katılım yoğun oldu.

Giresun İşadamı ve Bürokratlar Derneği (GİRİB), Kemal Tokmak başkanlığında aylık olarak gerçekleştirilen seminer programları devam ediyor. Bu kapsamda 2020 yılının ilk seminer konuğu GTO Başkanı Nail Çiler oldu. Seminere GİRİB Başkanı Kemal Tokmak ve yönetim kurulu üyeleri başta olmak üzere meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları, mahalle muhtarları ve basın mensupları katıldı.

Gebze’nin sosyo-ekonomik, demografik, kültürel, coğrafi, akademik ve eğitim alanlarındaki bulunduğu konum ve durumuyla alakalı geniş çaplı bilgiler veren ve üye sayılarının 19 bine ulaştıklarını belirten GTO Başkanı Nail Çiler, Gebze Ticaret Odası’nın yaptığı projeleri sunum halinde GİRİB yönetim kurulu üyeleriyle ve seminere katılan katılımcılarla paylaşarak “Gebze’nin Ülke Ticaretindeki Yeri ve Geleceği” konulu seminerini iki saate yakın sürede tamamlayabildi.

“AKIL TERİ ÇOK KUTSAL”

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Başkan Çiler, Gebze’nin içinde bulunduğu büyük potansiyele de dikkat çekerek, “Geleceği Gebze’den şekillendiriyoruz. Üyelerimize e-ticaret bilgisi veriyoruz. Akıllı oda sistemine geçtik. 365 oda arasında ilk oda biziz. Sektörel ticarete katkı sağlıyoruz. Akıl teri, alın terinin yanında çok kutsal. Dijital dönüşüme ayak uydurmamız lazım.” diyerek yeni bir dijital çağın başladığını belirtti.

“GEBZE 78 İLDEN FAZLA İHRACAAT YAPIYOR”

Gebze’nin 78 ilden daha fazla ihracat yaptığının altını çizen Çiler, “Yerli otomobilin de Gebze’den çıkması Gebze’nin geleceği şekillendirdiğini gösteriyor. Gebze artık 78 ilden fazla ihracat yapıyor. Tükiye’de ise İstanbul ve Bursa’dan sonra üçüncü. Bu Gebze’nin neden büyükşehir olması gerektiğini gösteriyor.” dedi.

“AMERİKA’DAKİ MODEL OKULU BİLİŞİM VADİSİ’NE GETİRİYORUZ”

Çiler, Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile iki saat boyunca Ankara’da görüştüklerini ve Amerika’daki bir model okulu Gebze Bilişim Vadisi’ne getireceklerinin müjdesini verdi.

Meslek liselerine ve eğitime ayrı bir parantez açan Başkan Çiler şunları söyledi:

“298 OKULUN 29 TANESİ MESLEK LİSESİ”

“Türkiye’de üç liseden biri olan Bilişim Lisemiz var. Çok güzel beyinler var. Bilişimcilere eğitim verdik. Şimdi 15 firma ihracat yapıyor. Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’nda toplam 298 okul var. 29 tanesi meslek okulları. Yüzde 10’u kadar. O yüzden verim alamıyoruz. 172.518 öğrenci var. Sadece Gebze’de 88 bin. 15 bin meslek liseli öğrenci var. O yüzden nitelikli eleman sıkıntısı yaşıyoruz. 28 Şubat’ta İmam Hatip Okulları’nın önünü keseceğiz diye Meslek Liseleri’nin önünü kestiler. Kimse bunları masanın altına atmasın. Böyle bir gerçek var

“3 MİLYON DESTEK SAĞLADIK”

Yapay zekâ için okul projemiz var. Bu siber akademi okulu olacak. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi proje aşamasında. Meslek liselerine 3 milyon 623 bin lira karşılıksız destek sağladık. Meslek liseleri artık herkesin meselesi oldu. Yeni bir eğitim modeline ihtiyacımız var. İş modellerini değiştirmemiz lazım. Yeni nesil şirketler kuruluyor. Akıl satıyorlar. Dünya buna gidiyor. Arsası, plazası yok. Gelecek nesiller sanal para kullanacak. Kalkınma Ajansı’na tasarım odaklı proje yazdık. Türkiye’ye tasarım vadisi kurulacak. Biz onun Gebze’de olmasını istiyoruz.” diye konuştu. (Kaynak: Yakın Takip Gazetesi)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s